Csillagok nélküli ősi galaxist találtak
Van egy galaxis, ahol nincsenek látható csillagok, viszont nagyrészt tele van sötét anyaggal. Hogyan lehetséges ez? Nem tudjuk. A csillagászok szerint, akik megtalálták, és megpróbálják megmagyarázni, miért tűnik csillagmentesnek.
“Azt tudjuk, hogy ez a galaxis hihetetlenül gázban gazdag” – mondta Karen O’Neil, a Green Bank Obszervatórium csillagásza, aki ezt az ősi galaxist tanulmányozza. “Nem mutat olyan csillagkeletkezést, mint amilyet várnánk, valószínűleg azért, mert a gáza túlságosan diffúz.”
O’Neil és kollégáinak csapata egy égboltfelmérés során talált rá erre a furcsa, látszólag csillag nélküli objektumra, a J0613+52-re, írja a Universe Today. Célpontjuk az úgynevezett alacsony felszíni fényességű galaxisok (LSBG) csoportja volt. 350 ilyen halvány, diffúz objektumot vizsgáltak meg. Az elképzelés az volt, hogy felmérjék őket, és meghatározzák gáztartalmukat és dinamikus tömegüket.
A J0613+52 nem tartozott a csapat eredeti célpontjai közé. O’Neil szerint akkor bukkantak rá, amikor megpróbálták kideríteni, hogy miért nem egyeznek a Green Bank és a Nançay Obszervatórium adatai. “A Green Bank távcsövét véletlenül rossz koordinátákra irányították, és így találták meg ezt az objektumot” – magyarázta. Megjegyezte továbbá, hogy ez a galaxis új és ismeretlen volt.
112 parszeken belül nincs is más galaxis, így ez egy eléggé elszigetelt célpont. A megfigyeléseik alapján a csapat azt találta, hogy a J0613+52 nagyjából ugyanazokkal a tömeg- és gáztartalom-jellemzőkkel rendelkezik, mint egy normál spirálgalaxis. Mégis, nincsenek csillagai. Ez egy rejtélyt vet fel, amit szeretnének megoldani.
Van más galaxis is, amely hasonló cipőben jár?
Nem ez az első alkalom, hogy valaki egy ilyen sötét galaxisra bukkan, ugyanis vannak más jelöltek is. A csillagászok 2005-ben találtak egy VIRGOH1 21 nevű sötét galaxist a Virgo-halmazban. Az egyik konszenzus szerint nagyrészt sötét anyagból áll. Ez a J0613+52-re is igaz. Ezt a galaxist rádiótávcsövek segítségével is megtalálták, hidrogéngáz-molekulák rezgéseit keresve.
Felfedezése óta azonban egyes csillagászok felvetették, hogy ez a sötét galaxis egy régmúltbeli galaktikus ütközés során keletkezett gáz- és törmelékcsóva része lehet. Ez a bizonytalanság az oka annak, hogy a J0613+52 további megfigyelései kulcsfontosságúak lesznek.
O’Neil rámutatott, hogy a J0613+52 felfedezéséhez és jellemzőinek megértéséhez nagy érzékenységű műszerekre lesz szükség.
Ha ez teljesül, az új ALPACA rendszer (Advanced L-Band Phased Array Camera for Astronomy) kibővíti a távcső látómezejét, lehetővé téve a csillagászok számára, hogy még jobban megvizsgálják a J0613+52-t és más, hozzá hasonló, alacsony felszíni fényességű galaxisokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Visszakerült Magyarországra Kossuth Lajos ritka dagerrotípiája
Édes hazugság? – Ezt okozhatják a mesterséges édesítőszerek a szervezetünkben
A tudósok szerint a Hold sötét zugaiban ott lapul az élet – de vajon mi vittük oda?
Négy űrturista csapódott a Csendes-óceánba egy magánrepülés után – VIDEÓ
Walt Disney testét valóban lefagyasztották halála után és elrejtették a Disneyland alatt?
A múmiaport évszázadokon át gyógyszerként használták Európában